2014.11.13. 17:58, admin
A lngok a kzpkori vrosmagban, a City of Londonban csaptak fl, s, br nem rtk el, de komolyan veszlyeztettk az arisztokratk lakta Westminstert, II. Kroly angol kirly whitehalli palotjt s a legtbb klvrosi nyomornegyedet. Becslsek szerint a belvros 80 ezer lakosa kzl 70 ezer otthona lett semmiv.
A hallos ldozatok szma ismeretlen s kevsnek becslt, mivel csupn hat hallesetet jegyeztek fel. Manapsg azonban vitatjk ezt, mivel a szegny s kzposztlybeli ldozatokat nem rgztettk a forrsok, s a h sok ldozat testt elhamvaszthatta, elpuszttva minden felismerhet nyomot.
A tz egy kirlyi pksgben, a Pudding Lane-en keletkezett, ahol Thomas Farriner (vagy Farynor), a pksg vezetje figyelmen kvl hagyta, hogy az egyik kemencjben nem aludt ki a parzs. Ennek kvetkeztben 1666. szeptember 2-n, vasrnap, nem sokkal jfl utn ttt ki a tz.
A lngok gyorsan terjedtek nyugat fel. A korabeli legjelentsebb vdekezsi eszkz, a hzak lerombolsval trtn tzgtak kialaktsa a kelletnl jval ksbb kezddtt meg a londoni fpolgrmester, Sir Thomas Bloodworth tehetetlensge s hatrozatlansga miatt.
Mire vasrnap jjelre kiadtk a parancsot a magas fok vdekezsre, a tz mr olyan ers lett, hogy a legtbb prblkozsnak ellenllt. Htfn a tz szak fel terjedt, s elrte a City szvt. Kedden a tz a belvros legtbb terletre tterjedt, elpuszttva a Szent Pl-katedrlist, valamint tjutott a Fleet folyn is, ezzel tbbek kztt II. Kroly westminsteri udvart veszlyeztetve.
Ezalatt folyamatosan prbltk szervezett krlmnyek kztt csillaptani a lngokat, eredmnytelenl. Vgl az, hogy mgis sikerlt eloltani a tzet, kt tnyeznek volt ksznhet: az ers keleti szl csillapodott, s a londoni Tower helyrsgnek puskaporral sikerlt tzgtakat kialaktaniuk, ami megfkezte a tovbbi terjedst keleti irnyba.
A tzvsz rszletes lersa itt olvashat!
Idegengyllet
Az utckon megbomlott a rend, amikor klfldi szndkos gyjtogatkrl kezdtek beszlni. A hajlktalanok fleg a hollandokra s francikra gyanakodtak, mivel ppen akkor folyt a msodik angol-holland hbor. Ezen bevndorlk gy lincselsek s utcai erszak ldozativ vltak.
A gyors bnbakkpzs egyik pldja Robert Hubert, egy bolond francia rakszt esete, aki azt vallotta, hogy a ppa kveteknt kezdte a tzet Westminsterben. Ksbb beszmoljt mdostotta annyiban, hogy a Pudding Lane-ben tallhat pksgben kezdte a tzet. Hubertet eltltk, azon ktelyek ellenre is, hogy alkalmas-e egyltaln megrteni az gyt, s 1666. szeptember 28-n felakasztottk Tyburnben. Csak kivgzse utn derlt ki, hogy valjban kt nappal a tzvsz kitrse utn rkezett Londonba. Azon lltsokat, hogy a katolikusok gyjtottk fel a vrost, a katolikusbart II. Kroly udvarnak ellensgei hatsos politikai propagandaknt hasznltk, klnsen a kirly uralkodsa idejn bekvetkez ppista sszeeskvs s a kirekesztsi vlsg idejn.
Hollandiban a londoni nagy tzvszt a "Holmes mglyja" isteni megtorlsnak fogtk fel. "Holmes mglyja" nven hreslt el az a Sir Robert Holmes ltal vezetett rajtats, amely sorn az angolok kiraboltk s felgyjtottk a hollandiai Nyugat-Terschellinget.
jjpts
A katasztrfa okozta trsadalmi s gazdasgi problmk rendkvli mrtkek voltak. II. Kroly arra buzdtotta a londoniakat, hogy hagyjk el a vrost, s mshol telepedjenek le, mivel a kirly flt egy esetleges lzads kitrstl a nincstelen menekltek krben.
A Korona s a City hatsgai megprbltk megllaptani az egyes pletek s terletek tulajdonosait azrt, hogy megtrgyalhassk velk a nagymret vrosrendezs s talaktsok kvetkeztben fizetend krtrtst, de ezen valszertlen tletet vgl elvetettk. A munksok toborzsa s a legett pletek telkeinek felmrse a legtbb, naprl napra l embert hidegen hagyta, csakgy, mint azokat, akik elhagytk a vrost. A tzet kvet munkaerhiny lehetetlenn tette a tervek megvalstst.
Christopher Wren mellett Robert Hooke, Valentine Knight s Richard Newcourt is benyjtott terveket az jjptshez. A tzvsz utn London utcit lnyegben a korbbinak megfelelen ptettk jj, annak ellenre, hogy szmos radiklis vltoztatst is javasoltak.
Az jjptett Cityben a rgi utcarendezs valsult meg, higiniai s tzvdelmi fejlesztsekkel: szlesebb utck, nyitott s elrhet rakpart a Temze mentn vgig, a folyhoz val szabad hozzfrst gtl pletek nlkl, s, ami a legfontosabb, a hzakat tglbl s kbl ptettk, nem fbl. A korbbiak helyn j kzpleteket emeltek, s a Szent Pl-katedrlis is felplt, Wren tovbbi 50 j temploma mellett.
A tzvsz emlkezete
A kirly kezdemnyezsre emlkmvet lltottak fel a Pudding Lane kzelben, melyet Christopher Wren s Robert Hooke tervezett. A 61 mter magas, pusztn a The Monument (az Emlkm) nven emlegetett ptmny mg egy metrllomsnak is nevt adta.
Az Emlkm 61 mter (202 lb) magas - pontosan ennyi a tvolsg az oszlop s a Pudding Lane-i hz kztt, ahol a tzvsz idejn az els lngok felcsaptak. Az oszlop belsejben 345 csigalpcsfok vezet felfel. 311 lpcs megttele utn az oszlop tetejn tallhat kilt-teraszhoz rnk, melybl - sokak szerint - szebb kilts nylik, mint a Szent Pl Szkesegyhz tetejrl, hiszen innen a szkesegyhzat is ltni... A kilt-terasz fltt egy 13 mter magas aranyozott tzgoly jelkpezi a vrost rt termszeti csapst.
Az oszlop nyugati oldaln Caius Gabriel Cibber szobrsz ltal ksztett domborm tallhat. A domborm allegrikus jelenetet brzol: London vrost egy ni alak szimbolizlja lehajtott fejjel, zillt hajjal, ertlenl leengedett balkezben karddal. A szrnyas Id pp megprblja t felemelni. London alakja mgtt az g vros lthat.
Az ellenkez oldalon rmai ruhban, fejn babrkoszorval II. Kroly ll. pp hrom ksrjt kldi London megsegtsre: a Tudomnyt, az ptszetet s a Szabadsgot. Mgttk ll az Igazsg egy koronval, s az oroszlnt fken tart Btorsg.
Az oszlop talapzatnak hrom oldaln latin feliratokat tallhatunk: az szaki oldalon a vros pusztulsnak, a dli oldalon az jjptsnek lltottak emlket, a keleti oldalon pedig az Emlkm ptsben rszt vevk nevei s fontos vszmok lthatk – olvashatjuk a Londonkalauz.hu oldalon.
1668-ban a feliratot megtoldottk a katolikusok vdolsval is: "Itt, a menny engedelmvel, elszabadult a pokol e Protestns vrosban... a City legflelmetesebb tzvsze; kezdte s vghezvitte a ppista csoport rulsa s rosszakarata... A ppai rlet, mely ily borzalmat hozott, mg nem rt vget..." (A feliratot 1830-ban tvoltottk el vgleg, amikor a katolikusok egyenlsgrl szl trvny megszletett.)
Egy msik emlkm, a Smithfieldben elhelyezett Golden Boy of Pye Corner (Pye sarki Arany Fi) a tzvsz sikeres megfkezsnek helyt jelli.
A felirat szerint a Pudding Lane-en kezdd s itt vget r tz a Londont mohsga miatt elr Isten haragjnak bizonytka. A teria, hogy a tzvsz a falnksg, mint fbenjr vtek miatti bntets, egy korabeli paptl szrmazik.
gy rvelt, hogy a bujasgot egy Drury Lane-nl (itt volt a sznsznk trzshelye s a hely a kicsapong viselkeds metaforja volt), mg az istenkromlst egy Billingsgate-bl (ahol a halkereskedk hresek voltak kromkodsaikrl) kiindul tz torolta volna meg, ha pedig a hazugsg miatt kellett volna bnhdnik a londoniaknak, a Westminster Halltl egszen a Cityig minden porig gett volna.
A pestis
Az 1665-s nagy londoni pestisjrvny a vros lakossgnak hatodval, krlbell 80 ezer emberrel vgzett, s mivel a tz utn Londonban soha tbb nem fordult el ilyen jrvny, egyesek gy vlik, hogy a tzvsz a ksbbiekben sok emberlett megmentette azzal, hogy megsemmistett szmos egszsgtelen hztartst a patknyokkal s bolhkkal egytt, amik a betegsget terjesztettk.
A trtnszek nem rtenek egyet arrl, hogy a tznek volt-e szerepe abban, hogy a ksbbiekben soha tbb nem ttte fel a fejt hasonl nagymret pestisjrvny.
Forrs (kpek s szveg): Londonkalauz.hu s Wikipedia.hu