2014.11.18. 19:03, admin
A modern korban a boszorkny fogalom gyakran pozitv rtelemben hasznlatos, s a ni nem gyessgt, illetve okossgt jellemzi – de negatv rtelemben is elfordul, gonosz mdon viselked vagy intrikus nk szidalmazsra.
Boszorknyhit Eurpban
A gonosz, rt lnyekben val hit egyids az emberisggel. Ennek a hitvilgnak az egyik szereplje a romlott, borzaszt, vasorr, rt hatalm boszorkny. Ahogy a keresztnysg elterjedt, a boszorknyt az ltalban vett Gonosz szolglja helyett a Stn szolgljnak tartottk, akivel fertelmes paktumot kttt az emberisg megrontsra. Az Eurpban lassanknt elterjed babona a 15. szzadra tmeges boszorknyldzss fajult s a mglykon ezrvel gtek el a "Stn szereti".
A boszorknyoknak a kzpkorban ltalban kt fajtjt klnbztettk meg, amelyeket a latin nyelv kt eltr szavval jelltek. A striga "seprs boszorkny” – a keresztnysg felvtele eltti idk bbjosa, varzslnje, aki a hiedelem szerint klnbz llatok alakjt tudta felvenni. A malefica (nnem), ritkbban maleficus (hmnem) – jelentse ront, rt, ez a tulajdonkppeni ni boszorkny, illetve frfi boszorknymester, vagyis a "succubus" s az "incubus".
A magyar boszorkny
Magyarorszgon a boszorkny a npmesk rosszindulat, emberfeletti hatalm, ids asszonyalakjainak gyjtneve, aminek alakja gyakran sszefondik a vasorr bbval. A magyar nyelv boszorknyokkal kapcsolatos kifejezsei igen gazdagok s vltozatosak. rott forrsaink tbbek kztt a Magyarorszgon tartott boszorknyperek iratai s dokumentcii.
1. Boszorkny
A trk nyelvek azonos jelents baszargan, baszirgan szavbl szrmazik, amely az trk basz- ("nyomni”) iget szrmazka (ez az eredete a magyar "baszni” sznak is). A boszorkny teht eredetileg olyan lny volt, aki a babons hit szerint rtelepszik az alv ember mellre, megnyomja, s ezzel knz lmokat idz el. Ez a jelents megmaradt a lidrc fogalmban (lidrcnyoms). A boszorkny sz jtkos, becz formi a boszorka s a boszi.
2. A bbjos s az igz
A boszorknyok egyik elnevezse a magyar nyelvi tjakon a bvs-bjos, b-bjos volt, tevkenykedse pedig a bvls-bjols. rtelemszeren e szavak jelentse a gonosszal, a romlottal kapcsoldott ssze. Az rdekessg ebben az esetben a b s a bj gykrszavak jelentse, eredete s kapcsolata a boszorknnyal. Ezek ugyanis az trk bj szbl erednek, ami nem mst jelent, mint ktelket, szalagot, bilincset. A magyar bj, bjos szavak jelentsbl azutn az idk folyamn kikopott a pejoratv jelents s csupn a lebilincsel, mozdulatlann tev tvitt rtelmk maradt meg. A sz eredeti jelentst legjobban a boszorkny jelents bbjos (vagyis igz, rabul ejt szemly) rizte meg.
3. B szerzet
A b szval szkely mondsokban tallkozhatunk miszerint a "Bnl is bvebb" vagy "b szerzet". Ezek rondasgot kifejez mondsok, ebbl tudhatjuk, hogy a b sz jelentse fertelmes, borzalmas.
4. Varzsl
A boszorknyokat neveztk mg varzslnak, embervesztnek s rdngsnek. A varzs sz viszont a szlv vratli-bl ered, amihez az rt, megigz, jsol jelentsek kapcsoldnak. rtelemszer, hogy az tvett jvevnyszavak valamit megriztek eredeti jelentseikbl, hiszen a magyar varzsl tevkenysghez ezek a fogalmak kapcsoldnak.
5. Lidrc
Mivel a boszorknyok egyrtelmen hitetlenek, illetve lepaktltak a gonosszal, hasznltk rjuk a hamis hit, kanca hit, illetve ldrces kifejezst is. A ldrc, ldvrc vagy ismertebb nevn a lidrc a magyar npi hiedelemvilg egyik igen rdekes tagja, egyfajta "nyom" dmon. Innen ered a lidrcnyoms kifejezsnk is. A npi babona egy msfajta nyom dmont is ismert, ez volt a mora/nora dmon (lsd mg: vmpr).
6. Tudkos
Hvtk a boszorknyokat tudlkosnak, tudomnyosnak is. Nyilvn rdgtl kapott gonosz tudsukra utalva ezzel.
Forrs: Wikipedia