2014.11.13. 20:17, admin
A Pripjaty s Csernobil vrosok melletti atomermben trtnt baleset miatt a mai Ukrajna, Fehroroszorszg s Oroszorszg terletn hatalmas terletek szennyezdtek, kb. 200 ezer embert kellett kitelepteni. A radioaktv hulladk kb. 60 szzalka Fehroroszorszgban hullott le.
A katasztrfa
1986. prilis 26-n, szombaton, hajnali 1:23:58-kor a csernobili atomerm 4-es reaktora gzrobbans kvetkeztben kigyulladt, s robbansok sorozata utn bekvetkezett a nukleris olvads.
A baleset okrl kt, egymsnak ellentmond hivatalos elmlet szletett. Az els, amely 1986 augusztusban jelent meg, egyrtelmen az erm zemeltetit okolta. A msodik, 1991-ben megjelent elmlet szerint a reaktor tervezsi hibjbl kvetkezett be a katasztrfa, a szablyzrudak miatt. Egy msik fontos tnyez, ami hozzjrult a katasztrfhoz, az volt, hogy az zemeltetket nem rtestettk a reaktor egyes hibirl.

prilis 25-n lelltottk a 4. reaktort a rendszeres karbantartsi munklatok cljbl. gy dntttek, kihasznljk a lehetsget arra, hogy teszteljk, a reaktor turbinagenertora kpes-e arra, hogy a kls forrsbl szrmaz ram hinya esetn elg elektromossgot termeljen a biztonsgi rendszerek (klnsen a htvzszivattyk) mkdtetshez.
Msnap, prilis 26-n, az ortodox naptr szerint nagyszombat volt. Hsvtra a szakrtk is, a dntshozk is htvgi hzaikba utaztak.
Az ellenrzpanelen semmi nem jelezte a reaktor instabil llapott, s valszn, hogy az zemeltetk kzl senki nem volt tudatban a veszlynek. A vzpumpkat ellt ramforrst elzrtk, s ahogy a turbinagenertor vette t a mkdtetsket, a vzmennyisg cskkent. A turbina lekapcsoldott a reaktorrl, amiben nni kezdett a gzmennyisg. Ahogy a htfolyadk kezdett felforrsodni, gzbuborkok keletkeztek a htcsvekben.
Mivel a szablyzrudak visszaillesztse sokig tartott (18-20 msodpercig), a rudak reges vgei s a htvz ideiglenes eltvoltsa miatt a ntt a reakci mrtke, a szablyzrudak deformldtak, megakadtak, s nem voltak kpesek lelltani a reakcit. Nhny msodperc alatt a reaktor teljestmnye 30 GW-ra ugrott, a normlis teljestmny tzszeresre.
Az zemanyagrudak olvadni kezdtek, s a gz nyomsa egyre ntt. Ez gzrobbanst okozott, ami megsemmistette a reaktor fedelt, sszezzta a htcsveket s lyukat robbantott a tetbe. A reaktort nagy mrete s a kltsgek miatt nem lttk el teljes burkolattal, emiatt a radioaktv szennyezs a lgkrbe kerlt. Az oxign beramlsa, valamint a reaktor igen magas hmrsklete miatt grafittz trt ki, ami nagyban hozzjrult a radioaktv anyagok terjedshez s a krnyez terlet szennyezshez.
Csernobil terletn enyhe szeizmikus mozgst szleltek, hasonlt egy Richter-skla szerinti 2,5-s fldrengshez. Ezt okozhatta a robbans, de lehet teljesen vletlen is.
Az ldozatok
Az atomerm dolgozi dzismrvel mrtk a sugrzst, de nem hittk el, amit mutatott, mert gy gondoltk, nem mkdik jl. A szemlyzet reggelig a reaktor pletben maradt, s megprbltak vizet szivattyzni a reaktorba. Egyikk sem viselt vdltzket. Legtbbjk a balesetet kvet hrom hten bell meghalt.
Nem sokkal a katasztrfa utn tzoltk rkeztek a helysznre eloltani a tzet. Egyikket sem rtestettk arrl, milyen veszlyesen radioaktv a fst s a trmelk. Hajnali 5 rra eloltottk a tzeket, kzben tbb tzoltt is magas sugrzs rt. Tank beszmolja alapjn az egyik tzolt lerta, milyen rzs volt sugrzsnak kitve lenni: fmes zt rzett a szjban, s gy rezte, mintha tvel szurklnk az arct.
A szarkofg ptse eltt a tetn lv sugrz hulladkot eltvolt robotok tnkrementek a sugrzstl. A katonk pr percig dolgozhattak csak, mert ezeknek a sugrz grafitdaraboknak az ereje 1000+ rntgen volt (egy vi terhels: 2 rntgen).
Nehz megtlni, pontosan hny ember hallt okozta a katasztrfa, mert sokan csak ksbb haltak meg a szvdmnyekben (pldul rkban), s vannak, akik mg ma is lnek, de nem lehet eldnteni, betegsgket a katasztrfa okozta-e.
A Nemzetkzi Atomenergia-gynksg 56 kzvetlen ldozatot tart nyilvn: 47 munkst s 9 gyermeket, akik pajzsmirigyrkban haltak meg, valamint gy becsli, hogy krlbell 4000 ember hal meg a ksbbiekben ezzel kapcsolatos betegsgekben. A korbbi becslsek 30-40 ezer tbblet hallesetrl szltak.
Forrs (kpek s szveg): Wikipedia.hu