2014.11.13. 16:11, admin
A Rmt fenyeget veszlyt mr Augustus (ur. Kr. e. 27-Kr.u. 14.) felismerte, s a baj megelzse rdekben egy kln tzolt- s rendfenntart szervezetet – Vigiles – alaptott, mely kerletenknt tlagosan 250 embert mozgstott a kiszabott feladatokra – olvashatjuk a Rubicon cikkben. Ezek az egysgek ktsgkvl rengeteg potencilis katasztrft elztek meg Rmban, m mindenre az figyelmk sem terjedhetett ki: becslsek szerint a metropolisban tlagosan napi 100 tzeset trtnt, s a fent emltett ptszeti mdszerek miatt egy szraz nyri jszakn akr egyetlen gve felejtett olajlmpa, vagy gondatlanul eloltott fklya is szrny tragdit okozhatott.
Rma nagy rsze elpusztult
Valsznleg teht emberi mulaszts elzte meg a 64. jlius 18-n jjel kezdd tzvszt is, amely a Circus Maximus krnykrl, a Palatinus-domb lbtl indult el Rma elpuszttsra. A tragdit gyermekknt tl Tacitus Annales cm munkjban azt rja, elszr a cirkusz krnykn ll bdkban felhalmozdott ru gyulladt lngra, majd a szl tovbbsodorta a parazsat a krnyez fapletekre.
Tacitus azt rja, a tzfal megllthatatlanul haladt elre a Palatinus s az Esquilinus fel, az tba es terletek lakossga pedig – gyakorta sikertelenl – a kanyargs utckon sszekavarodva igyekezett menteni az lett.
A trtnetrk tbbsge szerint a tz hat napon t dhngtt Rmban, m Tacitusnl azt olvashatjuk, hogy az els katasztrfa utn egy Tigellinus nev frfi birtokn ismt felcsaptak a lngok, s tovbb puszttottk az pletek maradkt. A vilgtrtnelem egyik leghresebb katasztrfja a metropolis 14 kerletbl hrmat teljesen elhamvasztott, s csupn ngyet kmlt meg a rombolstl; ezekben a szrny napokban a „rgi Rma” jelents rsze megsemmislt.
Nr gyjtogatott?
Ma mr szinte kzhelyszmba megy, hogy a katasztrfrt – a mg szmos egyb gaztettel vdolt – Nert illeti a felelssg, ez a kijelents azonban egyltaln nem tekinthet bizonytottnak. Ez alapveten onnan ered, hogy Suetoniusnl s Cassius Dinl is arrl olvashatunk, hogy a csszr szemlyesen adott parancsot Rma felgyjtsra, maga pedig Trja pusztulsrl nekelve nzte vgig, ahogy a lngok elbortjk a metropolist.
Munkjban Tacitus sem zrta ki a lehetsgt annak, hogy a szrny katasztrfrt Nero volt a felels, azt azonban mindenkpp cfolta, hogy a klti babrokra plyz csszr a tragdibl akart volna ihletet merteni, ugyanis ekkor a tengerparti Antiumban tartzkodott.
Szintn az Annales-ban olvashatjuk, hogy a tzvsz utn Nero megnyittatta palotjt s kertjeit a krosultak szmra, leszlltotta a gabona rt, s rszben sajt vagyonbl finanszrozta az jjpts hatalmas munkjt, ami a rla kialaktott egyoldal kpet jelentsen befolysolja. Ugyancsak a kzismert vdak ellen szl, hogy a katasztrfa utn csszri rendelet szablyozta az utck szlessgt s elhelyezkedst, mely egyttal azt is kikttte, hogy az j pleteket tglbl emeljk.
Msok szerint Nero azrt gyjtatta fel Rmt, hogy a sajt dicssgre s szja ze szerint pthesse jj, illetve, hogy a katasztrfa sjtotta terleten emelt sznpomps Domus Aurea-palotakomplexumnak helyet teremtsen. Br a csszr nagyra tr ambcii vitathatatlanok voltak, ez az sszeeskvs-elmlet is meglehetsen gyenge lbakon ll, hiszen a tzvsz Nero Palatinuson ll palotjt sem kmlte.
Nero a katasztrfrt a keresztnyeket okolta, s kmletlen hajszt indtott ellenk. A lexikon.katolikus.hu szerint hallra tltk s Nero vatikni kertjeiben a legkegyetlenebb mdon kivgeztk (Tacitus szerint) a keresztnyek "risi tmegt”. Az llatbrbe varrt keresztnyeket vadllatok marcangoltk szt, msokat keresztre fesztettek vagy szurokkal ntttek le, s az est belltval g fklykknt gettk el ket.
Forrs: rubicon.hu, lexikon.katolikus.hu
Kp: romaikor.hu