2014.11.10. 00:00, admin

62. februr 5-n ers fldrengs rzta meg Pompeji vidkt, slyos krokat okozva a kiktben s a vrosban. A dlutni rkban bekvetkezett rengs az utlagos becslsek Richter-skla szerint 5-6-os erssg lehetett.
A lakossg ppen Augustus csszr nneplsre kszlt, ugyanakkor a vros patrnusnak nnepe is erre a napra esett. A fldrengst ltalnos pnikhangulat kvette, amit csak tetztek az olajlmpk ltal okozott tzek.
A kzeli Herculaneum s Nuceria vrosait szintn rintette a fldrengs pusztt ereje, amelynek kvetkeztben szmos templom, lakhz, hd, valamint t elpusztult. A felttelezsek szerint szinte a vros sszes plete megrongldott. A fldmozgst kvet napokban a vrosban anarchia dlt, ltalnos jelensgg vlt a rabls, fosztogats, a lakosokat pedig hnsg gytrte.
Pompeii s a krnyez teleplsek laki hozzszoktak a gyakori fldrengsekhez, amelyek nem keltettek pnikot. Egszen a mr kialudtnak hitt Vezv a 79-es kitrsig, melynek bekvetkeztt a fldrengsek mellett a kutak kiszradsa jsolta meg.
Hamues
79. augusztus 24-n a kitr izz anyagok s gzok felrobbantottk a hegy egyik oldalt s anyagt 2 km-es tvolsgban szrtk szt. A tzhny kilomternyi magassgba lvellte a ktrmelket, s flsikett gzengs ksretben felrobbant a hegy cscsa.
Az eget elstttette a vulkni hamubl kpzdtt stt felh, amely azutn hrom napig gomolygott a katasztrfa sznhelye fltt. Pompeiit 7–8 mter vastag hamurteg fedte be, s a borsszemnyitl a mogyornagysgig terjed kvek szntelenl hull zpora temette el.
A kitrsrl ifjabb Plinius (akinek nagybtyja, idsebb Plinius a misenumi flotta parancsnoka volt a kitrs pillanatban s aki a mentsi munklatok sorn vesztette lett) rszletesen beszmolt Tacitus rmai trtnetrhoz rt levelben, gy ez a legjobban dokumentlt kitrs az korbl.
A rmaiak tudtk ugyan, hogy a Vezv vulkn, de kialudtnak vltk. Misenum lakosai lttk ugyan a kitrs sorn feltr felht, de nem tudtk beazonostani, melyik hegybl szrmazik. Ez is azt mutatja, hogy a Vezv nem rtalmas vulknknt lt a kztudatban.
A kitrs idejn Pompeii lakossga a pinckbe hzdott a kzpor ell. A befel lejtsre ptett rmai tetk tlcsrknt mlesztettk a lapillit a hzak udvarba. A hatalmas sly alatt a tetzet hamar beomlott, ha addig egyltaln ellenllt a gyakori fldrengseknek. Az utckat magas lapilli- s hamurteg bortotta, ami lehetetlenn tette az ajtk s kapuk kinyitst, gy aki pincbe meneklt, kijnni tbb mr nem tudott – rja a 2. szzadban lt Cassius Dio utlagos beszmolk nyomn.
A lapillibl s vulkni hamubl ll rteg, aminek szintje nhny hz faln lthat, elg forr volt ahhoz, hogy megolvassza a falfestmnyeket vd viaszrteget. A lakossg nagy rsze a Vezvval ellenttes irnyba, a Sarno-foly fel meneklt, ahol utolrte ket a vg (szmos csontvzat s jelents rtket talltak az itt vgzett satsok sorn).
Pompeii vgzett, Herculaneummal ellenttben nem a lva okozta, hanem a vulknbl kivetett hamu s lapilli, amik vastag rtegben rakdtak le a vrosban, teljesen betemetve azt.
gy hozhat mkdsbe egy vulkn
A msodik vilghbor sorn a szvetsgesek egyik feldert replgpnek szemlyzete lltlag nci hadosztlyt szlelt Pompeii romjai kztt. A szvetsges parancsnok elrendelte a romvros bombzst, s ennek sorn romba dltek a vros tbb mint ktezer ves pletei.
A helybliek elbeszlse szerint a bombk az akkor ppen mkdsben lev Vezvot is elrtk. Szerintk ez okozta a tzhny legutbbi nagy kitrst, 1944-ben. Csak utlag derlt ki, hogy a feldert tvedett.
Forrs (kpek s szveg): Wikipedia